Tidligere år

Klik på årstallene i menuen for at se programmerne for Odense Lyrik år for år.

Åbning

  • Hans Otto Jørgensen (2017)
  • Kamilla Löfström (2013)
  • Karsten Bjarnholt (2015)
  • Knud Steffen Nielsen (2014)
  • Lars Bukdahl (2007)
  • Lene Henningsen (2016)
  • Lillian Munk Rösing (2009)
  • Martin Glaz Serup (2011)
  • Mikkel Zangenberg (2012)
  • Neal Ashley Conrad (2008)
  • Peter Stein Larsen (2010)
  • Tomas Thøfner (2018)

Byvandring

  • Old School byvandring guidet af kunsthistoriker Birgitte Zacho med poesipauser undervejs og en afsluttende Bullshit og Buzzwords skriveudfordring (2018)
  • Poesiens Spor (2017) [facebook]
  • What happened here? Demokratiets historie (2019)

Døde poeters klub

  • Benny Andersen (2019)
  • Inger Christensen (2018)
  • Michael Strange v/ Peter Rewers (2016)
  • Vagn Steen v/ Tania Ørum (2017)

Foredrag 

  • Lars Bukdahl (om Vagn Steen) (2017)
  • Asger Schnack, Talk, Lyrik som genre: Hvorfor satse på lyrik? (2019)
    Martin Minka Jensen, Talk, Lyrik som genre: Hvorfor satse på lyrik? (2019)
  • Rikke Obelin Flarup, Talk, Lyrik som genre: Hvorfor satse på lyrik? (2019)

Internationalt

  • Anna S Bjørnsdottir (Island) (2016)
  • Annelie Axén (Sverige) (2012)
  • Boris Gregoric (Kroatien) (2015)
  • Camara Joof (Norge) (2019)
  • Eileen Myles (USA) via skype (2018)
  • Eino Santanen (Finland) (2018)
  • Emil Hjörvar (Island) (2011)
  • Esther Dischereit (Tyskland) (2011)
  • Eva Ström (Sverige) (2013)
  • Felicia Gonzales (Cuba/USA) Statement om Boycot af Danmark (deltog i stedet via Skype) (2016)
  • Gerður Kristný (Island) (2017)
  • Giovanni Agnoloni (Italien) (2016)
  • Harmony Holiday (USA) (2017)
  • Ida Säll (Sverige) (2011)
  • Igor Rajki (Kroatien) (2016)
  • Jacqueline Raoul-Duval (Frankrig) (2015)
  • JahRose Jafta (Sydafrika) (2019)
  • Jarett Kobek (USA/Tyrkiet) (2018)
  • Jessie Kleemann (Grønland) (2018)
  • Jóanes Nielsen (Færøerne) (2011)
  • Johanne Lykke Holm ( Sverige) (2019)
  • Katrin Ottarsdottir (Færøerne) (2019)
  • Katti Frederiksen (Grønland) (2013)
  • Kristina Posilovic (Kroatien) (2015)
  • Marie Silkeberg (Sverige) (2018)
  • Marjun Syderbø Kjelnæs (Færøerne) (2016)
  • Nathalie Quintane (Frankrig)(2009)
  • Nils Øivind Haagensen (Norge) (2013)
  • Niviaq Kornelliussen (Grønland) (2015)
  • Pauline Jupin (Frankrig) (2018)
  • Rob Arnold (USA) (2017)
  • Sandrine Cnudde, fotograf og forfatter (2019)
  • Sanja Lovrenčić (Kroatien) (2017)
  • Sonja Manojlovic (Kroatien) (2017)
  • Tania Pryputniewicz (USA) (2018)
  • Tua Forström (Finland) (2012)
  • Øyvind Rimbereid (Norge) (2012)

Interviewer

  • Mette Ø Henriksen (2015-2019)

Koncert

  • Bjørn Friis Thomsen & Mads Wæhrens band (2011)
  • Den fjerde væg (2009)
  • Dynamo Feat med Peter Laugsesen, Einar Már Gudmundsson, Christian Vuust, Iben West m.fl (2010)
  • Jomi Massage (2018)
  • Kristina Holgersen (Dobbeltkoncert med Niels Skousen med tekster af Helle Helle (2018)
  • Lasse Thorning & Co (2008)
  • Lasse Thorning & Nicolai Abrahamsen (2010)
  • Mongotube (2013)
  • Morten Søndergaard & Schwth(2009)
  • Niels Skousen (Dobbeltkoncert med Kristina Holgersen med tekster af Helle Helle (2018)
  • Ordklang (2015)
  • Peter-Clement Woetmann og Mikkel Almholt (2019)
  • Rat packs (2009)
  • She’s a Show (Mette Moestrup & Miriam Karpantschof) (2012)
  • T/S Sterndolph (2015)
  • Tango Lyrik med Malena Hvid (2010)
  • Tenorlyrik (Sternberg & Ejler Nyhavn) (2017)
  • Thorkil Jacobsen (2010)
  • Uhørt (Hørslev & Mechlenburg) (2016)
  • VentilPedal (2019)

Lyriker

  • Adda Djørup (2011)
  • Amalie Laulund Trudsø (2015)
  • Amalie Smith (2012, 2015)
  • Anders Vægter Nielsen (2014 præsentation, 2018)
  • Andreas Pedersen (2018)
  • Anne Louise Bosmans (2010, 2019)
  • Annemette Kure Andersen (2007)
  • Asger Schnack (2014, 2019)
  • Asta Olivia Nordenhof (2014)
  • Benny Andersen (2008)
  • Birgitte Krogsbøll (2014)
  • Bjørn Rasmussen (2016)
  • Bjørn Themsen (2018 (aflyst), 2019)
  • Bo Green Jensen (2010)
  • Bo hr. Hansen (2013)
  • Bue Peitersen (2013)
  • Camilla Christensen (2010)
  • Carsten René Jensen (2013)
  • Caspar Eric (2016)
  • Cecilie Lind (2012, 2017)
  • Cecilie Lolk Hjort (2017)
  • Christina Hagen (2014)
  • Cia Rinne (2011)
  • Cindy Lynn Brown (2007, 2014 præsentation, 2015)
  • Ditte Steensballe (2009)
  • Dorthe Nors (2014, 2018 stand-in for aflysning)
  • Ejler Nyhavn (2015)
  • Erik Trigger (2019)
  • Eske K Mathiesen (2012)
  • Eva Tind (2010)
  • Finn Wiedemann (2014)
  • Folkegaven (2008)
  • FP Jac (aflyst) (2008)
  • Frederik Bjerre Andersen (2010)
  • Gerd Laugesen (2011, 2018)
  • Gitte Broeng (2013, 2016)
  • Hanne Højgaard Viemose (2018)
  • Harald Voetmann (2007, 2019)
  • Iben Claces (2011)
  • Ide Hejlskov (2013)
  • Janina Katz (2009)
  • Jesper Brygger (2014)
  • Jesper Sternberg (2013)
  • Jo Hermann (2015)
  • Jonas Gülsdorff (2007)
  • Julie Sten-Knudsen (2014)
  • Jun Feng (2008)
  • Kasper Colling Nielsen (2015)
  • Katinka My Jones (2010)
  • Katrine Marie Guldager (2015)
  • Kenneth Jensen (2019)
  • Kenneth Krabat (2015)
  • Klaus Lyngaard (2017)
  • Knud Sørensen (2011)
  • Knud Steffen Nielsen (2012)
  • Kristian Leth (2007)
  • Kristina Nya Glaffey (2010)
  • Kristina Stolz (2012)
  • Lars-Emil Foder (2019)
  • Lea Løppenthin (2019)
  • Lene Henningsen (2007)
  • Line Knutzon (2015)
  • Liv Sejrbo Lidegaard (2016)
  • Lola Baidel (2016)
  • Lone Aburas (2018,(aflyst) 2019)
  • Lone Hørslev (2009)
  • Lone Munksgaard (2009)
  • Louise Cain (2012)
  • Louise Rosengreen (2008)
  • Madame Nielsen (2017)
  • Maja Lucas (2008, 2017)
  • Maria Gerhardt (2016)
  • Marianne Larsen (2008, 2019)
  • Mayse Aymo-Boot (2011)
  • Mette Moestrup (2009, 2018)
  • Mette Norrie (2014)
  • Mia Degner (2013)
  • Mikael Josephsen (2007, 2017)
  • Molly Balsby (2019)
  • Morten Søndergaard (2007)
  • Nadia Josefina El Said (2017)
  • Naja Marie Aidt (2014)
  • Nanna Storr-Hansen (2018)
  • Niels Frank (2010)
  • Niels Lyngsø (2009)
  • Nikolaj Zeuthen (2014)
  • Nina Malinowski (2012)
  • Nina Søs Vinther (2009)
  • Ninette Larsen (2019)
  • Olga Ravn (2012)
  • Pablo Llambias (2013)
  • Pernille Abd-El Dayem (2015)
  • Peter Laugesen (2008)
  • Peter Poulsen (2011)
  • Philip Tafdrup (2011)
  • Pia Busk (2018)
  • Pia Juul (2008, 2015, 2017)
  • Pia Tafdrup (2007, 2013, 2018)
  • Rasmus Halling (2015)
  • René Jean Jensen (2014)
  • Rolf Sparre (2016)
  • Sara Linderoth Bouchet (2017)
  • Seimi Nørregaard (2008)
  • Shadi Angelina Bazeghi (2016)
  • Shekufe Tadayoni Heiberg (2018, 2019 med oversættelser af ny persisk lyrik)
  • Simon Fruelund (2015)
  • Sissel Bergfjord (2013)
  • Sofie Diemer (2017)
  • Sophia Handler (2018)
  • Søren Ulrik Thomsen (2007, 2012)
  • Susanne Jorn (2012)
  • Suzanne Brøgger m/ musik af Butch Lacy (2010)
  • Thomas Boberg (2009)
  • Thorkil (2008)
  • Tina Mikkelsen (2015)
  • Tine Paludan (2019)
  • Tomas Lagermand Lundme (2016)
  • Tomas Thøfnerr (2010)
  • Ulrikka Gernes med musik af Jesper Sivebæk (2013)
  • Ursula & Julie Andkjær Olsen (2011)
  • Ursula Andkjær Olsen (2007)
  • Vægter & Brown (Anders Vægter & Cindy Lynn Brown) (2014)
  • Vagn Steen (2007)
  • Viggo Bjerring (2007-2018)
  • Viggo Madsen (2007-18)

PopOpOplæsning 

  • På byens bro (2016)

Skriveværksted

  • Internationalt skriveværksted i Cafe Venligbo (2016)
  • Lyrik og faste former ved Ejler Nyhavn (2015)
  • skriveværksted v/ Anne-Marie Mai (2008)
  • skriveværksted v/ Dy Plambeck (2010)
  • skriveværksted v/ Farmorsuiten (2017)
  • skriveværksted v/ Knud Steffen Nielsen (2012)
  • skriveværksted v/ Lene Henningsen (2007)
  • skriveværksted v/ Martin Glaz Serup (2011)
  • skriveværksted v/ Pernille Nederland (2009)
  • skriveværksted v/ Vagn Steen (2007)

Teater/lyrik

  • En kat i en tom lejlighed – digte af Wislawa Szymborska(1923-2012) polsk nobelprisvindende digter. Dramatisk/poetisk Reading v/ skuespiller Bodil Lassen (2018)
  • Han – en myte (2016)
  • Impulskvartetten (2016)
  • SYLVIA en monolog v/ Pernille Lyneborg (2019)

Udstilling

  • DO v/ Eva Tind(2010)
  • Mindeudstilling for Vagn Steen: Du Vagn Gav Ud (1928-2016) (2017)
  • Pauline Jupin, Triptyque  (2018)

Workshop

  • BookArt kursus – Åse Eg og Gitte Broeng (2016)
  • Forlang Brochure – om markedsføring af Lyrik v/ Lyrikergruppen i Dansk Forfatterforening (2018)
  • Litterær sampling – Mette Ø Henriksen (2019)
  • Om improvisation – Caspar Eric (2018)
  • Skriv din egen poetik – Pia Juul (2017)
  • Slam N’Jam – Thorkil Jacobsen (2010)

 

Åben Scene

  • Digte der SKUBBER til verden, Studiestuen (2019)
  • HotSpoti Studiestuen (2018)
  • Præsentation af FynsVærks antologi Trafik fra en undren (2016)
  • Åben Scene i Studiestuen (2016)

 

Afslutning

  • Let’s chat – kaffebord (2019)
  • Viggo Madsen (2007-2017)
  • Viggo Madsen Tribute i anledning af Viggo Madsens 75 års fødselsdag (2018)